Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS_klikni ZDE
Varuji předem, geocaching je velmi návyková hra. Můžete jí propadnout a potom změnit svůj styl života a trávení volného času. V článku najdete o geocachingu všechno, co potřebujete pro úspěšný start.
Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra. Všechno najednou. Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache, čtěte keš. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigátorů GPS hledají. Při nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do cache vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří speciální internetové schránce.
V Česku se pro geocaching vžila místní výslovnost geokešing. Anglicky mluvící cizinec by vám ale asi neporozuměl, zde používejte správnou výslovnost džiokešin.
Na pohled většinou nic zvláštního. Stačí ale odkrýt pár kamenů a na světě je cache. (poklad)
Cílem tohoto článku je podat na jednom místě ucelený přehled všech důležitých informací, které by začínající geocacher mohl potřebovat. Není těžké najít je na internetu, třeba v české encyklopedii geocachingu, na kterou se sám budu v článku mnohokrát odkazovat pro získání dalších podrobností. Encyklopedie a další informační zdroje rozsypané po internetu ale mají jednu překážku: napřed sami musíte vědět, co chcete najít.
Na začátku geocachingu bylo rozhodnutí vlády Spojených států amerických vypnout chybu uměle zaváděnou do systému GPS. Do té doby to pro civilní použití byla jen drahá hračka s přesností v průměru padesát metrů. Od 2. května 2000 se přesnost GPS rázem zvýšila na metry.
V internetových diskuzích se hned začalo řešit, jak této přesnosti využít. Jistý Dave Ulmer následující den umístil do lesa v Oregonu schránku a zveřejnil její souřadnice. Kdo ji našel, mohl si z ní něco vzít a zanechat něco svého – knihy, CD, software. Během několika dnů se v USA objevily další podobné schránky a do měsíce byl na internetu web, kam se daly psát dojmy a zážitky z hledání. Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. května 2000. Skládá se z předpony geo, označující činnost související s Zemí, a slova cache – skrýš.
Dnes si už můžete vybírat mezi 287 tisíci poklady v 222 zemích.(udaj ze dne červnu 2006 - ted je toho daleko vic) V České republice je jich v době přípravy tohoto článku 3 107 a číslo neustále stoupá. Jen za poslední půlrok přibylo 1 400 nových cachí. Aktuální počet už na české stránce geocaching.cz není k dispozici, stejně jako žebříček nejaktivnějších cacherů. Ten si ale můžete prohlédnout na stránce cacherstats.com.
Proč to děláme a co z toho máme?
Několik doposud nepostřelených lidí se mě ptalo, proč to vlastně dělám. Co mám z toho, že někde najdu skrytou krabici se sešitkem, do něhož se zapíšu? Většinou navíc až poté, co v lázni z vlastního potu vylezu na kopec, proderu se trním, zamotám do pavučin, zcvrnknu z kalhot několik klíšťat a pokud možno ještě spadnu do louže nebo zmoknu.
Myslím, že odpověd vyjadřuje také pocity ostatních cacherů (někdy se můžete setkat s počeštěným výrazem kačerů): je to radost z pokoření určité výzvy. Víte, že na určitém místě na vás čeká „poklad“ a vy ho chcete najít. Vycházky dostanou vyšší smysl, mají konkrétní cíl.
S geocachingem se navíc dostanete na zajímavá místa, o kterých třeba ani netušíte. Cache vždy jsou – nebo alespoň mají být – ukryty tam, kde to má nějaký smysl, kde můžete něco zajímavého vidět. Zakladatel skrýší vám chce něco ukázat, samotná cache je už potom spíš bonus.
Na poklad ulovíte i děti
Cache mají různou úroveň složitosti. Dále v článku se dozvíte také o multicachích, kde je nutné projít několika místy, o mystery cachích, kdy je třeba napřed vyřešit hádanku nebo hlavolam, abyste dostali souřadnice. Tohle všechno přidává další adrenalin. Na webu potom vidíte, kolik skrýší jste našli a toto číslo chcete zaokrouhlit na desítky, na stovky… Přidá se k tomu boj o tzv. FTF neboli první nalezení nové cache. Potom začnete sami zakládat vlastní schránky…
Při geocachingu také poznáte nové lidi. Stačí pár desítek cachí a už budete vědět, kdo je kdo. Protože geocaching je v Česku velmi rozšířený, u schránek se budete setkávat se známými tvářemi. Všechny vás bude pojit stejný zájem.
Geocaching má i výchovný efekt. Rodiče určitě ví, jak je někdy těžké vytáhnout ratolesti na výlet. Hrady, zámky, rozhledny a muzea v okolí se časem vyčerpají a z procházky na kopec dítě nebude zrovna nadšené. Ale jen do doby, než zjistí, že tam může najít poklad. Po nalezení si z cache vybere hračku, za kterou vloží do schránky nějakou vlastní.
Zkuste si napřed geocaching bez GPS, v čánku najdete návod, jak na to. Je možné, že vás tato kratochvíle nijak nezasáhne. Nebo budete ztraceni a v rodinném rozpočtu začnete hledat peníze pro nákup GPS navigátoru.
GPS i papírovou mapu
Kromě přístupu k internetu potřebujete hlavně GPS přijímač. Raději zapomeňte na navigátory do automobilu. I když se s nimi teoreticky dá cache najít, mnohem vhodnější jsou turistické navigace. Nemusí být drahé. Mapový přístroj Garmin eTrex Legend dnes seženete za čtyři tisíce korun od někoho, kdo si loni koupil v Mountfieldu kolo a GPS dostal navíc. Internetové i jiné bazary jsou dnes plné nepoužitých navigací. Nové přístroje jsou bohužel kvůli nedostatku konkurence trochu dražší.
Pro geocaching jsou nejlepší turistické navigátory
Základní funkcí, kterou GPS pro geocaching musí umět, je ukládání bodů na zadané souřadnice. K těmto bodům potom musí umět navádět – šipkou, která stále ukazuje k cíli, a údajem o vzdálenosti. V navigátoru nakonec ani nemusí být mapa. Stačí mít s sebou papírovou a orientovat se podle ní. Jestli to ale s geocachingem myslíte vážně, raději rovnou sáhněte po mapové navigaci.
Cache je možné hledat i s kapesními počítači vybavenými GPS, stačí do nich nainstalovat vhodný software. Není vyloučena ani navigace pomocí mobilních telefonů, opět musíte jen najít programy, které vám při tom pomohou. U navigátorů určených do auta bývá problém v tom, že se snaží polohu uživatele vždy přilepit na nejbližší silnici. Tuto vlastnost často nelze vypnout a s ní se cache hledá velmi špatně. I když máte v ruce GPS, neodsuzujte papírové mapy. Tyto dvě pomůcky se totiž velmi dobře doplňují.